Съдържание:

Фабио Куартараро, избраният, който контролира силата, за да внесе баланс в хаоса на Yamaha

Фабио Куартараро е избраният. Френският състезател беше обявен за световен шампион в MotoGP в Мизано, кулминация през входната врата на сезон, който имаше всички бюлетини, за да завърши в лазарета. Quartararo надделя в хаоса на Yamaha, за да им върне титлата шест години по-късно.

На 22 години Куартараро е първият французин, обявен за световен шампион в категорията на мотоциклетизма. И той направи това в първия си сезон като официален състезател на Yamaha, доказвайки, че притежава едно от най-ценните качества в състезателния пилот: това на учете се от грешките си.

Куартараро превърна слабостта си през 2020 г. в своята голяма сила за 2021 г

Quartararo Misano Motogp 2021

За да разберем как Фабио Куартараро се е подобрил за една година, трябва да се върнем към Гран При на Андалусия миналия сезон, в Херес, където френският състезател завърши първоначалния дубъл на този нетипичен сезон 2020. Този ден Куартараро напусна Херес като световен шампион в MotoGP, но това отне година и три месеца.

Тъй като Марк Маркес е сериозно ранен в ръката си, Двойникът на Куартараро през горещото лято в Херес Това го направи неизбежния световен шампион в MotoGP през 2020 г. Отбори, любители журналисти… всички вярваха в това, вероятно дори той. И това беше неговата присъда.

Quartararo Misano Motogp 2021 6

Това не беше луда мисъл. Quartararo вече показа през 2019 г., че е много бърз пилот, може да оспори дори някои победи на най-добрия Маркес винаги. Създаде се известна психоза с предполагаем страх от победа от „El Diablo“, но нейният двойник в двете първоначални срещи я прогони. Без Маркес той трябваше да бъде шампион.

Но не беше. Появи се паниката за борба за титлата, нередностите и неразбираемите грешки. Фабио през 2020 г Quartararo спечели три състезания и повече не се качи на подиума. Той падна два пъти и завърши без точки в трето състезание. Три „нули“в четиринадесет световен шампионат от Гран При. Натискът беше смазал Куартараро.

Quartararo Misano Motogp 2021 2

Въпреки това, Квартараро превърна слабостта си в сила. Всеки друг тийнейджър, който току-що е загубил Световно първенство, своето Световно първенство и в допълнение не е печелил нито една преди, би сложил алфа мъжката броня, би заредил мастилата срещу мотоциклета, срещу отбора или срещу павета и щеше да влезе в омагьосан кръг. Quartararo no.

Той го разпозна публично и насаме, отиде при психолог, прекара зимата, подготвяйки ума си за ново предизвикателство, вече като официален пилот, и ето резултатите: Не само, че Куартараро е бил световен шампион, но и такъв е бил. Той е подобрил всичко, което е направил погрешно, без да губи нищо, което е направил добре.

Quartararo Emilia Romagna Motogp 2021

Куартараро спечели пет от 16-те състезания, които участвахме през 2021 г., и беше на подиума в други пет. И щеше да е необходимо да се добави към двата акаунта този, който беше спечелил в Херес, докато предмишницата му не го предаде. След това Quartararo трябваше да се подложи на операция. Малко състезатели са спечелили Световния шампионат MotoGP, който се провежда в средата на сезона.

Но това е, че данните най-добре отразяват напредъка на Quartararo е, че той е вкарвал във всички състезания от сезона е. Най-лошият му резултат е тринадесетото място на Херес, а освен този физически проблем, най-лошият ден за шампиона ще бъде в Арагон, където той завърши осми. Куартараро е смачкан.

Mir Quartararo Motogp 2021

В много нисък среден брой точки на състезание, с които Джоан Мир спечели световното първенство от 2020 г. Беше 12,2 точки на събитие, което означава, че ездач можеше да спечели Световното първенство MotoGP 2020, след като завърши четвърти във всички състезания, без да се качи на подиума в нито едно. Нередността все още е налице за всички, с изключение на Quartararo.

Средната точка за кариерата на Pecco Bagnaia, втори класиран на Световната купа през 2021 г., към днешна дата е 12, 6. С други думи, пилот, завършил четвърти във всички състезания, ще отиде втори. Само Quartararo повишава тази средна стойност до 16,6 и успя да избяга от нередностите, които царят в MotoGP, след като Michelin смени гумите и Маркес беше контузен.

Quartararo е седмият шампион на Yamaha и си връща титлата шест години по-късно

Quartararo Emilia Romagna Motogp 2021 2

Quartararo е избраният, който е спасил Yamaha от дълбокия кладенец, в който влязоха през 2015 и 2016 г., когато на практика оставиха Хорхе Лоренцо да избяга, ездач, който беше в разцвета на силите си и беше роден да кара този мотоциклет, в замяна на това да запази Валентино Роси щастлив още на последния му сцена.

Оттогава Yamaha дърпа това решение с бездействие и последните два сезона, в които Quartararo се бори за титлата, бяха страхотни. Маверик Винялес се оказа блъф чиято недружелюбна раздяла с отбора експлодира този сезон, пръскайки всичко наоколо, освен Куартараро.

Quartararo Zarco Misano Motogp 2021

Достатъчно е да се каже това между официалния отбор на Yamaha и Petronas до осем състезатели различни са карали велосипедите си, някои от тях скачат между официалния отбор и сателита. Разводът с Винялес, уплахата от Петронас, триковете с двигателите, случаите на COVID-19, бъркотията с Лоренцо като тестер… Последните две години в Yamaha бяха хаос.

Quartararo възстановява баланса си, като става Седмият световен шампион на Yamaha. Той обединява името си нито повече, нито по-малко от тези на Хорхе Лоренцо, Валентино Роси, Уейн Рейни, Еди Лоусън, Кени Робъртс и Джакомо Агостини. По възраст и стил на каране не трябва да го оставят да избяга, но пътищата на Yamaha са непроницаеми.

Ще може ли Куартараро да се състезава срещу Маркес от 2022 г.?

Маркес Куартараро Мисано Мотогп 2021

И сега големият въпрос е: ще може да се състезава срещу Марк Маркес изправен пред цял сезон, възстановен от рамото си? Състезателят на Honda ще стане само на 29 години през следващия сезон и вече показва, че е добре възстановен от контузията си. Неизбежно е той да бъде големият съперник на Куартараро през 2022 година.

Вероятно най-добрата версия на Маркес вече мина. Това не е презрение, напротив, това е осъзнаването, че съвпадението с това, което направи през онзи исторически сезон 2019 г., последният преди контузията, е практически непостижимо. Вече беше без това падане в Херес, а след него, плюс изминалите години, изглежда невъзможно.

Quartararo Misano Motogp 2021 5

За Куартараро има поводи за оптимизъм. Първата е, че дори през тази 2019 г., в която Маркес беше колосален, той успя да се бие с него в някои състезания. Той оспори победата в Мисано, Бурирам, Мотеги и Честе, всички през втората половина на сезона. И той беше просто новобранец.

Основно има два вида еволюция на пилот, когато вече е световен шампион. Първото е да се съобразяваш, да застоя в статут на "световен шампион". това никога няма да бъде загубено. Обикновено това е еволюцията на онези пилоти, които в сърцата си не са очаквали един ден да станат шампиони.

Quartararo Misano Motogp 2021 4

Вторият и този, който вероятно има Quartararo, е да бъде освободен пилот. Свалете цялото напрежение, знайте това основната и основна цел вече е изпълнена и сега се наслаждавайте на пилотирането и конкуренция. За Маркес беше благословия, че Мир остана на Световното първенство през 2020 г., но не дойде навреме, за да попречи на Куартараро да премахне комплексите през 2021 г.

Ако вече сте показали, че сте достатъчно бързи, за да спечелите много състезания за една година, и ако можете да бъдете старателно редовни, всичко това, което да очакваме от Quartararo през 2022 г., е неизвинен шофьор без натиск. А с мотоциклет, който се адаптира като ръкавица към стила му, няма да е лесно за Маркес да си върне короната. Куартараро ще я защити.