Съдържание:

Кармело Моралес не прощава и е последният шампион в историята на европейския супербайк

С дубъл в предпоследния кръг, оспорван в популярната писта в Херес, Кармело Моралес е математически гарантирал постигането на Европейско първенство по супербайк, категорията с най-голямо изместване на FIM CEV Repsol, потвърждаваща титлата, спечелена през 2015 г. срещу опозицията на чилиеца Макси Шайб.

Преди малко повече от месец беше известна новината за изчезването на Европейското първенство по супербайк за сезон 2017 г., така че Моралес, отборът Laglisse и неговата Yamaha YZF-R1 те ще бъдат последните шампиони в историята на състезанието. Общо това е шестата континентална титла за Кармело, въпреки че четири от тях той спечели във формат на едно състезание, използван до 2013 г.

Макси Шайб, достоен съперник

Maxi Scheib Carmelo Morales Superbike European 2016

Без основните си съперници в предишни сезони, като покойния Дани Ривас, възстановяващият се Кени Нойес или състезателят от Световната купа Шави Форес, каталунецът Кармело Моралес започна като безспорен фаворит за титлата, с неизвестното представяне на Чилийски млад мъж от BMW, Макси Шайб, който проби в категорията миналата 2015 г. и изуми местни и непознати.

Бързо стана ясно, че сезонът ще бъде а ръка за ръка между двамата, борба на поколенията между Моралес, който навърши 38 години през юли, и Шайб, който също навърши 21 години през юли. Макси удари първи, като спечели във Валенсия преди катастрофата на Моралес, който видя, че гумата му се спука в предпоследната обиколка и го принуди да се откаже.

Оттам Кармело имаше три поредни победи (двойна в Моторланд и победа в Монмело), но Шайб не отслабна и запази преднината си с трето място и две секунди. Нещо повече, с победата си в Албасете чилиецът даде да се разбере, че няма да се предаде, но след това се появи най-добрият Моралес: спечели втория кръг в самия Албасете и напусна Портимао с дубъл.

Страхотен завършек

Carmelo Morales Laglisse Yamaha Eurosuperbike

Това му позволи достига до Херес със 17 точки, зависи от себе си да бъде шампион. Разбира се, той трябваше да вкара осем точки на Scheib, което всъщност спечели и двата ръкава. След като доминираше безпроблемно в първата, във втората Макси стигна до последната обиколка начело, като Моралес остана. Тогава, Макси се счупи!

Предимството беше такова, че той успя да завърши втори, но не беше утеха: Кармело влезе на финалната линия, добави петата си поредна победа и удостоверил титлата като имаш 27 точки предимство с едно състезание на залог. Вече на 97 точки е Алехандро Медина, а французинът Антъни Дехале е на 113, след като два пъти се качи на подиума в Херес. Въпреки че не беше така, за който мечтаеше, Моралес подписа още един мечтан сезон, свързвайки втората си поредна титла и ставайки последният победител в категорията.

По този начин и тъй като европейското първенство Moto2 вече е решено в полза на Стивън Одендал, във Валенсия Световно първенство за юноши Moto3, с двоен ръкав и италианецът Лоренцо Дала Порта побеждава Кадис Маркос Рамирес с 14 точки.