Сирил Депрес печели ралито на Мароко, следван от Джоан Бареда

Френският пилот Сирил Депрес (КТМ) спечели окончателния триумф в Рали Мароко, в който испанецът Жоан Бареда (Husqvarna) постигна второ място на 6,52 минути след победителя и ако, както вече посочихме, това рали Мароко е генералната репетиция за Дакар 2013, можем да направим следните изводи „приблизително“. KTM все още е една степен над своите конкуренти, Husqvarna направи гигантска стъпка, за да може да се разчита на челните позиции, а Honda, както се очакваше, също е на път да бъде на върха в класацията.

Без съмнение, ключът към това издание на Рали Мароко през 2012 г. е контузията на рамото на Марк Кома, която ще затрудни нещата много за него, за да може да се бие с гаранция за успех в Дакар 2013, и събитията от четвъртия етап, в който Депрес се възползва от механичните проблеми на португалеца Хелдер Родригеш, който не успя да завърши четвъртия етап, за да си върне преднината в генералното класиране, след като остана втори на 2 минути след победителя, поляка Якуб Пшигонски. От този етап и въпреки Джоан Бареда в отлична форма той се опита да атакува позицията на Сирил Депрес с всички средства, с които разполага, нямаше как да не осигури второто си място в Ралито.

Както самият Джоан Бареда предупреди в началото на последния етап, специалната на 171 километра, те не бяха най-благоприятните за опитите за премахване на повече от пет минути неизгодно положение, с което Castellón започна последния ден. Обстоятелство, което не пропусна Сирил Депрес, който не само запази предимството си, но го увеличи с близо минута и половина. Втори в етапа беше испанецът Жоан Педреро (KTM), който изпадна в по-забавени позиции, тъй като също в четвъртия етап той направи грешка в навигацията, която го накара да загуби 20 минути. Жоан Педреро беше надминат в специалното издание на последния ден само от португалеца Хелдер Родригеш (Хонда). Педреро завърши ралито на Мароко на единадесета позиция, на един час и 19 минути зад Сирил Депрес, който постигна своето четвърта победа в Рали Мароко.